Jihomoravský kraje, který koordinuje mimo jiné terénní sociální služby. Ty pomáhají lidem, kteří z nějakého důvodu nezvládají péči o sebe či domácnost. Jedná se například o lidi, kteří se pohybují na vozíku, pacienty s dlouhodobým onemocněním, seniory, lidi se smyslovým či mentálním handicapem nebo rodiny s handicapovanými dětmi.
Z praxe však víme, že:
Našim cílem je zvýšit povědomí o terénních sociálních službách a informovat, že Vaši občané mohou zůstat prostě doma, protože terénní sociální služby poskytnou Vašim občanům a jejich rodinám podporu při naplnění potřeb, které už nezvládnou zastat svépomocí.
Do těchto úkonů spadají například tyto činnosti:
Díky sociálním službám poskytovaným přímo v terénu mohou občané zůstat prostě doma – známé a bezpečné prostředí přispívá k jejich psychické pohodě, jsou nadále v kontaktu s rodinou a příbuznými a zároveň se jim dostává kvalitní a profesionální péče.
Nejčastější otázky, které se na téma terénní sociální služby objevují:
Jak probíhá taková pomoc u občana doma?
• Terénní sociální služby poskytují pomoc a podporu podle potřeb každého individuálně. Nejčastěji jde o dopomoc s hygienou, zajištění a podávání stravy, doprovod k lékaři apod. Konkrétní úkony jsou vždy prováděny tak, aby se co nejvíc podpořila samostatnost člověka a zachovala jeho důstojnost.
Jak tyto terénní sociální služby pomohou obci?
• Díky podpoře terénních sociálních služeb se senioři nebo dlouhodobě nemocní ve Vaší obci nemusí stěhovat z domu v momentě, kdy se o sebe nedokážou postarat. Tímto přístupem je tak možné šetřit kapacitu v pobytových sociálních službách a náklady na jejich provoz. V neposlední řadě pak takoví občané budou žít spokojeněji, protože budou moci zůstat ve známém prostředí s vědomím, že se k nim pomoc dostane i mimo instituce.
Jakou pomoc získají rodiny těchto občanů?
• Podpora terénní služby znamená i pomoc pro pečující rodinu, která nemusí vědět, jak se o osobu s handicapem správně postarat. Zároveň jim tato sociální služba uvolní ruce, aby nemuseli o svého příbuzného pečovat na plný úvazek, a mohli tak být co nejdéle ekonomicky aktivní.
Rádi bychom se s Vámi také podělili o skutečný příběh, který má i díky terénní sociální službě dobrý konec:
„Kateřina zůstala po úmrtí manžela ve svém domě zcela sama, nemá děti ani vnoučata. Se sousedy se vídá pouze v kostele, kam chodí téměř každou neděli, přestože má problémy s chůzí. Místní farář si všiml, že poslední týdny chodí Kateřina pořád ve stejném oblečení a chová se zmateně. Když si s ní promluvil, tak zjistil, že seniorka přestala zvládat péči o domácnost a nedostane se už sama ani do vany. Domluvili si schůzku s terénní sociální pracovnicí, která paní Kateřině pomohla vyřídit příspěvek na péči. Od té doby za ní pravidelně jezdí pečovatelka, která jí pomáhá s koupáním i úklidem domácnosti.“
Díky sociálním službám poskytovaným přímo v terénu mohou Vaši občané i nadále žít ve svém přirozeném sociálním prostředí a udržovat vztahy, které jsou pro ně důležité – to mohou získat s veškerou potřebnou péčí prostě doma.
|
|
|
|
|