OBEC VLASATICE
Jihomoravský krajJihomoravský kraj

Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Kulturní akce - archiv 2023

Kulturní akce - archiv 2023

 

ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU 2023

jarm2.jpg jar1.jpg jarm 3.jpg

3. prosince 2023
Adventní čas jsme tradičně zahájili rozsvícením vánočního stromu, který byl nově ozdoben a nasvícen, v parku u kostela. Děti Základní a Mateřské školy u rozsvíceného vánočního stromu všem zúčastněným zazpívaly vánoční písničky a přednesly básničky.  Již tradičně byl u této příležitosti připraven malý vánoční jarmark, kde mimo jiné nabízela ZŠ a MŠ Vlasatice výrobky žáků a dětí. Nechybělo svařené víno, čaj a v letošním roce jsme mohli ochutnat i uzenou cigáru. Obec Vlasatice děkuje všem, kteří se organizačně podíleli na uspořádání této již tradiční akce.

zaměstnanci OÚ

 

BAROKNÍ KONCERT

3. prosince 2023
Blížící se čas adventní přináší předvánoční atmosféru. S tím je u mnohých lidí spojena nejen zvýšená aktivita nakupování a organizování – ještě toto musím a tamto nesmím zapomenout a tohle udělat. A u jiných zase přichází situace opačná – nastává čas zklidnění a zamyšlení, přicházejí různé inspirace co by se mohlo v čase předvánočním. Tak přišel i nápad zahájit letošní čas adventní barokním koncertem, následně vánočním jarmarkem a společným rozsvícením vánočního stromu obce.
Svět hudby je různorodý a bohatý, a tak úvaha poslechnout si několik skladeb klasiků se jevila pozitivně. Skladby B. Marcella, C. F. Abela, H. I. Bibera, J. S. Bacha a G. P. Telemanna v podání zkušených hudebních virtuózů Žanetou Bartovou na cembalo a Janem Škrdlíkem na violoncello a osobní účast posluchačů bylo základem kvalitního hudebního zážitku a možnosti prožití barokní hudby jinak než z produkce klasickými médii. Věřím, že si účastníci z koncertu odnesli příjemný zážitek a nepovažují tu cca hodinku za promarněný čas. Kdo z nás ví, jak vypadá a zní hudební nástroj cembalo? A bylo velmi příjemné, když po ukončení koncertu nám ještě Žaneta trochu více pověděla o historii cembala i principu hry na tento hudební nástroj a mohli jsme si ho z blízka očima ošahat.
Na závěr bych rád upřímně poděkoval jak všem, kteří přišli, tak všem pracovníkům OÚ, kteří se podíleli na organizaci a přípravě koncertu a Marku Sendlerovi za vinné osvěžení pro dospělé návštěvníky.

Vojtěch Šíp

 

VÍTÁNÍ OBČÁNKŮ

vítání 12 2023 1.jpg  vítání 12 2023 3.jpg vítání 12 2023 2.jpg

Dne 2.12.2023 byli moji žáci Hudebního ateliéru v Pohořelicích vítat pět krásných miminek z obce Vlasatic. Do Vlasatic velmi rádi jezdíme, neboť zde mají hezky vyzdobenou obřadní síň a starosta nás vždy vřele uvítá. Snažím si s dětmi vždy připravit vhodné skladby, aby se neopakovaly a líbily se především našim dětem. Myslím, že se nám to daří. Děti si zahrály s velkou radostí na flétny, housle, klarinet a i na klavír, který mají v obřadní síni. Z vlasatickýh dětí nás zastupovala Karolínka Lakatošová, která hrála na klarinet ukolébavku od J. Brahmse. V průběhu slavnostního uvítání jsme vyslechli i slova pana starosty, která patřila zvláště rodičům malých občánků. Během tohoto obřadu byly rodičům nově narozených dětí předány dárky a nechyběla ani kytička pro každou maminku. V závěru obřadu si všichni děti zazpívaly vánoční koledu Jak jsi krásné neviňátko. Poté byly děti i mile pohoštěny a obdarovány malou pozorností. Chtěla bych poděkovat vedení obce za možnost vystupování a hraní na této akci, kde se mohou tak žáci učit rozvíjet své hudební schopnosti. Malým občánkům přejeme hodně zdraví a spokojených chvil do života.

Za Hudební ateliér Pavlína Kratochvílová

OCHUTNÁVKA MLADÝCH VÍN

vina.jpg váí.jpg

Jak již každoročně i letos proběhla Ochutnávka mladých vín na sále obecního úřadu.
Letos bylo k ochutnání 89 vzorků mladých vín, z toho 13 červných a 7 vín rosé.
Letošní vína mají potenciál se stát vynikajícím ročníkem, díky příznivým podmínkám na podzim, kdy bylo dostatek slunce a méně sychravých dní. Co se týká sklizně, tak hrozny byly většinou v perfektní kvalitě a vyzrálosti. Kdo si nepohlídal cukernatost, sbíral i při výběrech z hroznů, což se podepíše na obsahu alkoholu v konečném víně. Úroda tedy byla věsměs kvalitní, ale na množství jsme se dostali v průměru na 40% běžné sklizně, což bylo způsobeno velkým suchem v srpnu a zasycháním bobulí.
Ale každý ročník je jedinečný, tak uvidíme jaké se nám vinařům podaří s tímto materiálem vyrobit víno. Uvidíme na výstavě vín na Bílou sobotu.
Přejeme příjemné prožití vánočních svátků a Šťastný nový rok.

za vinařský spolek Marek Sendler

 

BABSKÉ HODY 

IMG_5137.jpg IMG_5441.jpg

V listopadu se u nás ve Vlasaticích tradičně konaly Babské hody, letos už desátý ročník. Hodový den zahájily vlasatické ženy pochůzku obcí, která je spojená se zvaním spoluobčanů na hodovou zábavu. Hudebně je po celý den doprovázel harmonikář Petr Šarda ze Cvrčovic. Večerní zábavu zahájily krojované ženy hodovým pochodem a vrtěnou. K tanci a poslechu hrála celý večer kapela Túfaranka ze Šakvic. Kromě zahajovacího pochodu si stárky připravily také půlnoční překvapení a symbolickou tombolu.

Za vlasatické krojované ženy bychom chtěly poděkovat obci Vlasatice za spolupráci při organizaci akce, obsluze baru, fotografovi i všem ostatním, kteří se na hodech podíleli. Největší poděkování patří Vám, kteří jste nás podpořili a přišli si společně zatančit a pobavit se.

Těšíme se na Vás zase za rok!

Za vlasatické krojované ženy Lenka Hubáčková


 

LAMPIÓNOVÝ PRŮVOD

lamp 2.jpg lamp 1.jpg

31. října 2023
Poslední říjnový den Obec Vlasatice uspořádala lampiónový průvod. I když vládlo deštivé počasí, účast dětí i dospělých byla velká. Pro děti a rodiče byl připraven teplý čaj a špekáčky k opékání. Také nechyběly dýně, které si děti namalovaly a odnesly domů. Při lampiónovém průvodu čekalo na děti strašidelné překvapení a dvě stanoviště, kde musely najít písmenka ke strašidelnému heslu. 

zaměstnanci OÚ

 

VLASATICKÉ POSEZENÍ U BURČÁKU

9. září 2023
Již tradičně druhý zářijový víkend připadl na tuto oslavu vinobraní, i když jeho konec bývá zpravidla až ve druhé polovině října. Počasí přálo a příjemné posezení v obecní zahradě doprovázela cimbálová muzika Gracia společně s jejím primášem Petrem Zugárkem. Zhruba 130 účastníků ochutnalo několik druhů odrůdových burčáků, dále domácí koláče a pochutiny, které připravily manželky a přítelkyně členů spolku a v neposlední řadě výborný kotlík a douzované cigáry z udírny. Proběhl i výprodej gumáčků za hubičku, kde si naše ratolesti mohli vybrat něco do nepohody...
Poděkování tedy patří manželkám a přítelkyním za přípravu pochutin a trpělivost s námi, dále také Pepovi L. za vynikající kotlík.
Doufám že si všichni tento den s námi užili a budeme se těšit na další vinařskou akci, třeba již v listopadu na ochutnávku mladých vín.

Marek Sendler

XII. ROČ. TENISOVÉHO TURNAJE

C41DF296-3A06-4E6F-B1D5-9B605FDD4636 (2).jpeg C53C716C-7F68-4173-8750-2A6BBEB4FEBD (2).jpeg D265EEC3-8F24-4F79-8544-C31E33EEE6D8 (2).jpeg

27. 7. 2023
XII. ročník Tenisového turnaje ve čtyřhře proběhl 29.7.2023. Turnaj se odehrál na multifunkčním hřišti, které bylo vybudováno za Základní školou. Turnaje se zúčastnilo devět párů. Díky příznivému počasí bylo k vidění spoustu zajímavých zápasů. Vítězem XII. ročníku se stala dvojice Michal Bíla a Tomáš Pekař, druhé místo obsadili Miroslav Hanuš a Petr Wais a na třetím místě se umístili Josef Lakatoš a Lukáš Wais. Všem vítězům gratulujeme.
Na sportovní den navázala večerní zábava, o kterou se zasloužila skupina Máš Čas Band. Děkujeme sponzorům a všem, kteří se podíleli na přípravě a realizaci turnaje. Těšíme se na příští ročník.

Pavel Cileček

 

VII. MAJOR TURNAJ STEEL DARTS VLASATICE

FB_IMG_1695408125267.jpg FB_IMG_1695408143862.jpg FB_IMG_1695408134811.jpg

22. 7. 2023
Dne 22. 7. 2023 jsme ve ve spolupráci s SDH Vlasatice, obcí Vlasatice a Znojemským šipkařským  spolkem u nás ve Vlasaticích na sále obecního úřadu uspořádali již podruhé, velký šipkařský turnaj. 
Turnaj jsme odstartovali v 9 hodin,  kdy začali hrát dvojice. Zúčastnilo se 37 dvojic, na 3.místě Petr Faltus - Aleš Mrkvička,  na 2.místě Jan Čurda - Pavel Čurda, na 1.místě Jan Kadlec - Albín Kočí. Předali jsme ceny a šlo se na hlavní turnaj jednotlivců a turnaj žen. 
Turnaje jednotlivců se zúčastnilo 81 hráčů a dopadl následovně: Na 3. místě Josef Kvarda, na 2. místě Albín Kočí, na 1. místě Jonáš Kandl.
Turnaj žen: 3. místo Martina Hájková, 2. místo Saskia Dítětová, na 1. místě Sabina Doubková.
Ve 20 hodin nám na zahradě začala hrát kapela Duo Melody, která nás bavila až do pozdních nočních hodin. 
Rádi bychom poděkovali obci Vlasatice za finanční pomoc, za výpůjčku nádherných prostor atd., hasičům za velkou výpomoc, panu Janu Magalovi a spol., za výborné občerstvení a všem, kteří nám pomohli vše nachystat, či následně uklidit. 
Moc se těšíme na další ročník, který máme naplánovaný na 10.8.2024, všechny zveme, takže si doma zkuste hodit do terče.  

Za Kohouty Mackovice: Sabina Strnadová 

 

LETNÍ NOC

IMG-20230922-WA0000 (2).jpg IMG-20230922-WA0001 (2).jpg

14. 7. 2023
I toto léto Obec Vlasatice pořádala Letní noc. Pro děti, jak je již pravidlem, byl přichystán doprovodný program (zaplétání copánků, opičí dráha, Gladiátor). Tento doprovodný program opět zajišťovala společnost Atrakce POHODA. Děti plně všechny atrakce vyžily a také si vyzkoušely na opičí dráze a Gladiátorovi svoji fyzickou zdatnost a sílu. V letošním tradiční kotlík vepřového masa zajišťoval pan Jan Miko a poprvé se o pitný režim návštěvníků starali Jarek a Veronika Studeníkovi, Pavel Procházka ml. a Adam Gerner. Samozřejmě ani letos nechyběl ZbyňaBand, který všem hrál k tanci, ale i k poslechu. Díky němu byl stále plac na tančení plný.
Všem, kteří se podíleli na organizaci Letní noci moc děkujeme. Doufáme, že všichni návštěvníci akce byli spokojeni a těšíme se na další rok.

zaměstnanci OÚ Vlasatice

 

XX. ROČNÍK NOHEJBALOVÉHO TURNAJE O POHÁR STAROSTY OBCE

FB_IMG_1695404691636.jpg   FB_IMG_1695404684586.jpg FB_IMG_1695404678161.jpg

1. 7. 2023
Dne 1. 7. 2023 se v naší obci uskutečnil již 20. Ročník nohejbalového turnaje. Celkem se do turnaje přihlásilo 8 týmu, rozlosováni byli do dvou skupin. Všichni statečně bojovali, ale vrchní příčky letos obsadili týmy: 4. Místo Zubatý neštěstí (O. Straka, J. Lechner, O. Quang Thang).

  1. Místo Chachaři (I. Můčka,  P. Benada (žufan), M. Švahlík)
  2. Místo BOMBEX (M. Šiška, V. Havelka, M. Sendler)
  3. Místo  KFC (L. Kovařík,  O. Matuška, T. Kozák)

Letos nám vyšlo krásné počasí, svítilo sluníčko,  ale zároveň nebylo úplné teplo. Dovolím si říct, že jsme si to moc užili a už se těšíme na další ročník. 
Rádi bychom poděkovali panu Radku Procházkovi za vyhotovení nádherných gravírovaných desek, které nám vyrobil pro týmy Old Boys, Boston a Shangai, protože tyto týmy se turnaje zúčastňují od samého začátku. 
V neposlední řadě děkujeme obci Vlasatice za poskytnutou finanční pomoc, party stany, lavice atd. Děkujeme i všem ostatním,  jenž nám pomáhali s chystáním či závěrečným úklidem. Velké díky patří i Sabině Strnadové a jejím sourozencům, že se celý den i noc starali o náš pitný režim a panu Janu Magalovi za výborný kotlík. 

Za pořadatele: Mirek Šiška a Petr Lakatoš

 

JÁNSKÉ HODY

IMG_4694.jpg    IMG_20230806_164404.jpg

24. 6. 2023
Poslední červnovou sobotu se u nás ve Vlasaticích konaly tradiční Jánské hody. Krojovaná chasa zahájila den návštěvou kostela, kde jim farář posvětil víno a starosta předal hodové právo. Následně se stárci vydali na průvod obcí spojený se zvaním spoluobčanů na večerní zábavu. Hudebně stárky celý den doprovázel harmonikář Janičata z Pohořelic. Večerní zábavu zahájili stárci společně s krojovanými dětmi hodovým pochodem, po kterém následovalo sólo se starostou. K tanci a poslechu hrála celý večer kapela Zlaťanka z Kobylnic. Na závěr večera si stárci připravili půlnoční překvapení v duchu devadesátek.

Za krojovanou chasu bychom chtěli poděkovat obci Vlasatice za spolupráci s organizací, obsluze baru, fotografům i všem ostatním, kteří se na hodech podíleli. Největší poděkování ale patří Vám, kteří jste nás podpořili a přišli si společně zatančit a pobavit se.

Těšíme se za rok!

Za krojovanou chasu Lenka Hubáčková

 

DĚTSKÝ DEN

IMG-20230703-WA0005.jpg IMG-20230703-WA0002 (2).jpg

1. 6. 2023
Na dětský den 1. června pořádala Obec Vlasatice pro děti zábavné odpoledne. Dětský den navštívil rekordní počet dětí (okolo 120 dětí). Pro děti, ale i dospělé bylo připraveno občerstvení. Program zajišťoval zábavný klaun, který nejen děti bavil a vtáhl do hry. Také dětem z balónků vykouzlil žirafu, koně, meč a jiná zvířátka dle přání dětí. Na závěr zábavného dopoledne klaun dětem rozdal výbornou cukrovou vatu. Samozřejmě nechybělo ani malování na obličej, které je u dětí velmi oblíbené.

zaměstnanci obce

 

Vítání občánků

      vítaní.jpg

Třetí květnovou sobotu jsme do naší obce přivítali devět nových občánků. Vítání proběhlo ve slavnostní atmosféře za doprovodu žáčků Hudebního ateliéru Pavlíny Kratochvílové, kteří svým hudebním vystoupením na flétnu, klarinet, klavír a housle dojali nejednu babičku či maminku. Novým občánkům přejeme do života jen to nejlepší.

zaměstnanci obce

 

TRADIČNÍ VÝSTAVA VÍN

pp (2).jpg   pplo (2).jpg

Tak jako každý rok, se opět na Bílou sobotu konala Tradiční výstava vín. Letos to by již 34. ročník. K ochutnání bylo celkem 343 vzorků vín, z toho 268 bílých, 50 červených a 25 růžových. Hodnocení vzorků proběhlo v pátek 31. 3. 2023 na sále Obecního úřadu. Již druhým rokem byl garantem výstavy Ing Miroslav Moravčík z Horních Věstonic.
Šampiony výstavy se stali v bílých vínech Ing. Pavel Herko z Troskotovic s vystaveným vínem Sauvignac, ročník 2021. Z červených vín A+R+M Hovězák z Unkovic s vystaveným vínem Rulandské Modré, ročník 2022 a Šampionem vlasatických vín se stal Ing. Jiří Homolka s vystaveným vínem Müller Thurgau, ročník 2022.
K poslechu a i tanci zahrála již tradičně cimbálová muzika Gracia. Celkem přišlo zhruba 160 návštěvníků, převážně z řad přespolních.
Věříme, že se všichni výborně bavili. Těšíme se na další ročník

Marek Sendler - předseda vinařského spolku

 

DĚTSKÝ KARNEVAL

IMG-20230323-WA0002 (2).jpg   IMG-20230323-WA0001 (2).jpg

Po dlouhé době obec Vlasatice opět uspořádala 12. února 2023 v místním sále dětský karneval. Karnevalu se zúčastnilo velký počet dětí v maskách (90 dětí) z celé naší, ale i okolních obcí. Většina dětí přišla v doprovodu s rodiči, opravdu byl obecní sál plný. Děti si na karnevalu zasoutěžily a zatančily. Nejen pro děti bylo připraveno občerstvení (limonáda, párek v rohlíku, brambůrky atd.). Karneval byl zakončen již tradičně dětskou tombolou. Každé dítě si s sebou domů odneslo malé překvapení. Obec Vlasatice děkuje Zbyňkovi Hroudnému, který jako vždy karneval doprovázel super hudbou. Děkujeme za pomoc s přípravou a organizaci Květě a Lence Hubáčkovým, Jitce Fuksové, Elišce Duchoňové a zaměstnancům obce. 

zaměstnanci obce

 

OSTATKY    

          ostatky 2023.jpg

V sobotu 11. února 2023 proběhly jako každý rok Ostatky, které pořádá místní klub důchodců. V dopoledních hodinách obcí procházel průvod masek a zval k večerní ostatkové zábavě. Večerní zábava se nesla ve veselém duchu, k tanci a poslechu hrál Zbyněk Hroudný – Zbyňa Band, účast masek i návštěvníků byla hojná a všichni si večer skvěle užili.

Klub důchodců děkuje svým členům i nečlenům, kteří nám jako každý rok pomáhali s přípravou této akce.

 Za klub důchodců Helena Kocichová

 

MYSLIVECKÝ PLES

 myslivci 1.jpg          myslivci 2.jpg

Po krátké odmlce opět plesovou sezónu v naší obci zahájil tradiční Myslivecký ples, který se konal  21. ledna 2023 na sále OÚ Vlasatice. Velice nás potěšilo, že nám občané zachovali přízeň a návštěvnost proto byla velice dobrá. K tanci a poslechu zahrál Zbyňa Band. Pro naše hosty jsme připravili bohatou zvěřinovou a věcnou tombolu. Rád bych poděkoval členům Mysliveckého spolku, OÚ Vlasatice a všem sponzorům.

Příští rok znovu na shledanou. 

Přátelé Hubertova cechu

 

TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA VE VLASATICÍCH

IMG-20230107-WA0000 (2).jpg  1673521630240.jpg

 

My třííí králóóóvééé jdéééme k vám ... jste mohli slyšet 7. ledna 2023. To se devět koledníků rozdělených do tří skupin vydalo po obci, aby vám popřáli do nového roku všechno nejlepší a aby vás, občany Vlasatic, požádali o příspěvek do sbírky. Touto cestou děkujeme za vaši štědrost. Celkem se vybralo neuvěřitelných 27.516,-Kč Vám všem patří velké díky!

Tříkrálová sbírka každoročně pomáhá napříč republikou. Z výtěžku sbírky byly v minulých letech pořízeny např. bezbariérové automobily pro vozíčkáře, sociálně slabým rodinám nebo rodinám samoživitelů byly zaplaceny příspěvky na školní pomůcky pro děti, jejich zájmové kroužky, seniorům byly zakoupeny kompenzační a rehabilitační pomůcky, léky, zdravotní matrace, peníze šly i na osobní asistenty lidí s postižením. Více se o využití peněz z loňské sbírky dočtete zde: Caritas. 

Za vlasatické koledníky A. Králová