OBEC VLASATICE
Jihomoravský krajJihomoravský kraj

Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Dění v obci - kultura > Turistické informace

Turistické informace o obci

Obec Vlasatice se nachází na Znojemské cykloturistické vinařské stezce. Tato stezka, která začíná ve Znojmě a končí v Moravském Krumlově, je tvořena převážně klidnými úseky silnic 3. třídy, zpevněnými obslužnými komunikacemi a lesními cestami. Na její trase, která měří 165 km, můžete navštívit jak krásnou přírodu NP Podyjí, tak vinařské oblasti v okolí Znojma a Moravského Krumlova. Stezka je značena značkami se stylizovaným sklepním žúdrem zelené barvy.

cyklomapy
 

Naše obec je nejnižším bodem této stezky s nadmořskou výškou 190 m nad mořem a při její návštěvě stojí za povšimnutí zejména kostel svatého Jana Křtitele, jehož výstavba začala v roce 1610 na příkaz tehdejšího majitele panství hraběte Jeronýma Václava z Thurnu a Valsassiny. Kostel stojí uprostřed obce na mírné vyvýšenině a jeho podélná osa přesně odpovídá směru východ – západ. Obdélníkový půdorys se od dob stavby v podstatě nezměnil. Na východní straně kostela je přisazeno pravoúhlé kněžiště a na západní straně čtvercová věž se vznosnou barokní jehlanovou bání. Celková délka kostela je cca 30 m, šířka 10 m a výška věže 38 m.

kostel 

Dále si při návštěvě naší obce můžete povšimnout zámku, který leží cca 400 m západně od kostela. Zámek vznikl kolem roku 1569 za Albrechta z Boskovic přestavbou tvrze vystavěné okolo roku 1342. Zámek je tvořen dvoupatrovou budovou s přilehlou věží. V současné době je zámek v soukromém vlastnictví majitele zemědělské společnosti a prochází rozsáhlými opravami a bohužel není přístupný veřejnosti. 

zámek

Další zajímavostí naší obce jsou dvě sochy. První z nich je barokní socha svatého Floriána, mučedníka ze 4. století, patrona Horního Rakouska a pomocníka proti ničivé síle ohně, která leží nedaleko kostela. 

 Další zajímavostí naší obce jsou dvě sochy. První z nich je barokní socha svatého Floriána, mučedníka ze 4. století, patrona Horního Rakouska a pomocníka proti ničivé síle ohně, která leží nedaleko kostela.

Druhou významnou sochou je socha svatého Jana Nepomuckého, která leží uprostřed parčíku v blízkosti křižovatky silnic vedoucích do Nové Vsi a Troskotovic. Socha byla v roce 1992 opravena a opětovně posvěcena. 

Druhou významnou sochou je socha svatého Jana Nepomuckého, která leží uprostřed parčíku v blízkosti křižovatky silnic vedoucích do Nové Vsi a Troskotovic. Socha byla v roce 1992 opravena a opětovně posvěcena.

Turistické zajímavosti v okolí obce

Autokemp Merkur Pasohlávky (cca 7 km)

V areálu kempu na břehu Novomlýnské nádrže jsou 2 oddělené laguny s celkovou vodní plochou 23 ha a travnato-písčitými plážemi. Obě pláže mají pozvolný vstup do vody, bezpečný i pro malé děti. Milovníci naturismu mají vyhrazenu svou menší nudapláž.

Aqualand Moravia (cca 7 km)

Jde o jedno z nejmodernějších vodních zábavních center v České republice. Děti i dospělí se mohou vyřádit na 20 tobogánech a skluzavkách s celkovou délkou více než 1,7 km. 

Chráněná krajinná oblast Pálava (cca 20 km)

Tato oblast byla chráněnou krajinnou oblastí vyhlášená v roce 1976. Jde harmonicky utvářenou krajinou s charakteristickým reliéfem s dominantou Pavlovských vrchů, významným podílem přirozených nebo málo ovlivněných stepních ekosystémů a s dochovanými památkami historického osídlení. 

Mikulov (cca 20 km)

Město i jeho okolí osloví všechny návštěvníky s aktivním přístupem k životu. Zejména Vy, sportovně založení, si přijdete na své. Oblast protíná více než 1200 km dlouhá síť cyklistických tras, nedaleké Novomlýnské nádrže nabízí své laguny ke koupání, rybolovu a k provozování vodních sportů. Ani milovníci přírody, pěší turistiky či památek nepřijdou zkrátka – pečlivě značené turistické trasy vedou k nejatraktivnějším přírodním či historickým památkám kraje.

Mikulov se také nachází v samotném centru vinařství, proto zde nechybí ani vinařské stezky se zastávkami v místních a rodinných vinných sklípcích či degustace vín ve vinárnách a vinotékách. V souvislosti s oslavou vína na Mikulovsku se do povědomí všech zapsalo již tradiční Pálavské vinobraní.

Lednicko-valtický areál (cca 30 km)

Lednicko-valtický areál je od roku 1996 součástí světového a kulturního dědictví UNESCO. Není divu, že se tomuhle kraji dřív říkalo „Lednice a její zahrady“ a dnes navrhují historičtí nadšenci nový oficiální název dominantní obce „Báječná Lednice“. Majestátné zámky jsou obklopené rozlehlými zahradami. Upravené záhony pokrývá květinový koberec. Zvlněné lány zlatavých polí přecházejí v zelenavé lesy. Romantickou krajinu zdobí rybníky, jejichž třpytivé hladiny jsou posety lekníny. Podél upravených cest stojí mnoho skvostných staveb. To všechno vytvořili ruku v ruce s přírodou Lichtenštejni.

Ubytování v obci a okolí

 Penzion Naděžda Králová (Vlasatice)

Nabídka útulného ubytování v novém samostatném apartmánu, který je součástí rodinného domu v obci Vlasatice. Dům je situován na okraji vesnice, ve velmi klidné zóně bez blízké okolní zástavby a dopravního ruchu.

Hotel LeCafe (Pohořelice)

Hotel je situován ve středu města Pohořelice. Díky své ideální poloze na trase Brno – Mikulov – Vídeň se z něj jednoduše a rychle dostanete do Brna i Mikulova. 

Penzion In Vino (Pohořelice)

Nabízíme celoroční ubytování s vlastním parkovištěm v nových 2 – 6 lůžkových pokojích s vlastním soc. zařízením a dalším standardy pro klidný spánek. Všechny pokoje jsou nekuřácké.

Restaurace U Vavříků (Pohořelice)

Restaurace a pension se nachází 400 m od centra města a nabízí bezbariérový přístup s kapacitou 65 míst k sezení a salónek s kapacitou 70 míst. V letních měsících mají zákazníci možnost využít venkovní posezení.