OBEC VLASATICE
Jihomoravský krajJihomoravský kraj

Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Aktuality > Vernisáž výstavy "Venuše jižní Moravy"

Vernisáž výstavy "Venuše jižní Moravy"



Datum konání:
11.5.2024
Datum ukončení:
31.8.2024

Vernisáž výstavy „Venuše jižní Moravy“

Jan Wolf, malíř (*1941, †2016)

Depozitář Wolfova studia, Ludmily Konečné 8, Brno, 16. dubna 2024.

 Vernisáž

Výstava výtvarníka Jana Wolfa (*1941, †2016) fantaskních, metafyzických obrazů a plastik zahajuje vernisáž 11. 5. 2024 v 18:00 v Zámeckém mlýně v Nejdku u Lednice. Autorovo dílo se výstavou navrací do kraje, kde výtvarník začínal v 60. letech na svém prvním pracovním zařazení profesně růst. Výstavu doplní dobová a interaktivní instalace z výtvarníkova ateliéru. Vernisáž doprovodí projekce rekonstruovaného video materiálu pomocí AI, komorní jazz piano Jiřího Pšurného a občerstvení Kabaretu Špaček. Výstava bude k vidění do konce srpna 2024.

„Malby, které jsem zde viděla, byly plné mistrovského umu malířů staré školy.“

Mgr. Olga Čejková, kurátorka Schrott gallery, Reflexe výstavy Jana Wolfa „Ráno pozdního léta“, 2023

Jan Wolf (*1941 +2016), autor

V dětství se setkával s malířem Františkem Kalábem, na studiích s Bohdanem Lacinou. Jan Wolf je zakladatel SAMUM*, zakladatel a prezident Umělecké besedy Zlatoroh v Brně, kde se scházela brněnská bohéma. V klubu vystupovali například Sammy Davis junior, Aktual Milana Knižáka. Přátelil se s Vladimírem BoudníkemJaroslavem Hovadíkem a mnoha dalšími. Po srpnu 1968 na základě výzvy reformního křídla KSČ vstoupil do strany. Začátkem 70. let byl z KSČ vyloučen a v Bílé knize označen jako protisocialistický element, jenž pravicově ovlivňoval mládež obvodu Brno 3. Následně musel z veřejného života odejít a usadit se na Českomoravské vrchovině, kde přežíval normalizační léta. Jako člen Svazu československých výtvarných umělců z 60. let mohl dále tvořit pod ochranou Českého fondu výtvarných umělců. Účastnil se výstav podniku Dílo, hospodářského zařízení Svazu československých výtvarných umělců a výstav v Domě umění města Brna v letech 1963, 1965 a 1985. Jeho díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách doma i ve světě. Ve veřejném majetku například v budově Ústavního soudu je umístěn obraz Panorama města Brna. Od roku 1964 až do své smrti pořádal Čtvrteční večery v ateliéru. Po roce 1989 obnovil činnost Umělecké besedy, jazzového klubu, otevřel privátní galerii, stal se čestným členem skupiny Stir up a je veden v GESTOR ochranném svazu autorském.

„Od rané, expresivně pojaté tvorby dospěl Jan Wolf v šedesátých letech k malbě fantaskní a metafyzické, procesem experimentální práce, kdy – mimo klasickou malbu – přes volné malby alla prima, rozvinul techniky koláže, dekalku, drippingu, muchláže a další, zejména osobitou asambláž v kombinaci s kolorovanými sádrovými objekty, které evokovaly následné projevy embalingu.“

PhDr. Radovan Rybář, Ph.D., katalog Jan Wolf, Brno, 1999

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Wolf_(malíř)

Organizátor

Depozitář Wolfova studia se zaměřuje na uchování a zušlechťování odkazu výtvarníka Jana Wolfa. Je spravovaný jeho potomky na místě původního ateliéru na Ludmily Konečné v Brně.

„Klademe si za cíl upozornit na důležitost díla a pečovat o odkaz, který se v otcově ateliéru, jeho sbírkách a díle nachází.“

Mgr. Jan Wolf, jr., úvodní informace na facebooku DOWS, 2021

https://www.facebook.com/DepositoryOfWolfStudio

 

  • Samostatná agentura moderního umění

Zámecký mlýn Nejdek

Galerie se nachází v nově, ale s citem k historii, rekonstruovaných prostorech mlýnice Zámeckého mlýna. Interiér galerie zdobí původní strop a sloupy ze 17. století. Příjemnou atmosféru dotváří letní kavárna s výběrovou kávou a vínem s posezením pod vrbou na břehu zámecké Dyje. Galerie je otevřena od května do října. Otevírací doba je po-ne od 11:00 do 19:00. Mimo sezónu po předchozí domluvě. 

https://www.zameckymlyn.cz