OBEC VLASATICE
Jihomoravský krajJihomoravský kraj

Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvodní stránka > Informace z OÚ > VaK Břeclav pracuje na vzniku nového vodního zdroje v Ivani

VaK Břeclav pracuje na vzniku nového vodního zdroje v IvaniDatum konání:
2.10.2023

Vrtné práce na vytvoření 29 průzkumných vrtů v těchto dnech dokončila společnost Vodovody a kanalizace Břeclav, a.s., která má na starosti zásobení pitnou vodou na Břeclavsku a v části Brna-venkova. Nové vrty budou tvořit nový vodní zdroj v Ivani, který pomůže řešit narůstající potřebu pitné vody na Pohořelicku. Na řadě jsou nyní čerpací zkoušky. V Ivani také vznikne nová úpravna vody.

„V regionu roste potřeba pitné vody a na její nadcházející možný nedostatek ukázal i model budoucího vývoje, který jsme nechali zpracovat. Proto jsme se pustili do realizace projektu v Ivani, který naši předchůdci připravovali už v 80. letech minulého století, kdy sucho ještě nebylo takovým tématem, jako je dnes. Přípravu uspíšil i problém s dusičnany, které nám výrazně vzrostly v nedalekém vodním zdroji v letech 2021 a 2022. Ivaň je v regionu naší společnosti prakticky poslední možností, kde můžeme podpovrchovou vodu nově získat,“ uvedl ředitel společnosti Milan Vojta. 

Po vrtných pracech nyní budou následovat krátkodobé a dlouhodobé čerpací zkoušky, které mají potvrdit nejen kvalitu jímané vody, ale také vydatnost nového vodního zdroje, který expertíza odhaduje na 30 – 50 l/s.

„Pokud zkoušky dobře dopadnou, budeme podnikat další kroky k vytvoření plnohodnotného vodního zdroje, především bude potřeba vybudovat v Ivani úpravnu vody, která bude teprve čtvrtou v rámci naší společnosti. Technologii by mělo být možné umístit do stávajících prostor naší čerpací stanice. Bolavých míst je v našem regionu víc, při jejich řešení ale půjdeme cestou rozšiřováním kapacit stávajících vodních zdrojů a zvětšováním kapacit vodojemů a přívodních řadů,“ dodal Vojta.

Náklady na hydrogeologický průzkum v Ivani přesáhly 6 mil. Kč, náklady na novou úpravnu vody a související stavby mají přesáhnout 100 mil. Kč, společnost VaK Břeclav se bude ucházet o dotační podporu.

01.jpg  20230725_120331 - kopie.jpg20230725_120715 - kopie.jpg           20230725_120304 - kopie.jpg